Jak prawidłowo dbać o oczy?

Filed in Zdrowie by on 20 listopada 2012 0 Comments

Oczy są jednym z tych narządów bez których ciężko wyobrazić sobie normalne życie.

Dzięki nim jesteśmy w stanie podziwiać piękno otaczającego nas świata. Niestety w dzisiejszych czasach wielu ludzi nie ma pojęcia o tym jak prawidłowo dbać o swój wzrok, co owocuje tym, że do gabinetów okulistycznych trafia coraz więcej osób w coraz młodszym wieku, które uskarżają się na kłopoty ze wzrokiem. Podstawowym problemem jest to, że ludzie o oczach przypominają sobie dopiero w momencie, gdy zaczynają widzieć gorzej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Specjaliści z zakresu okulistyki od dawna przestrzegają, że dbać o oczy należy zacząć długo przed pojawieniem się pierwszych objawów. Można to robić na wiele różnych sposobów, które nie wymagają od nas żadnego wysiłku oraz ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jedną z cenniejszych rad jakie możemy usłyszeć od specjalistów jest rada na temat ustawienia naszego monitora. Jak wiadomo coraz więcej osób po kilka godzin dziennie spędza przed komputerem. Dotyczy to zarówno ludzi dorosłych jak i dzieci. Ustawienie monitora może przyczynić się w znaczącym stopniu do ochrony naszego wzroku.

Trzeba umieścić go w miejscu, które będzie zacienione. Niezłym rozwiązaniem, które może okazać się praktyczne jest zrobienie nad ekranem daszku, który będzie chronił go przed nadmiarem światła.

Ważną rolę odgrywa także odpowiednie oświetlenie panujące w pomieszczeniu. Najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku jest światło naturalne lub światło sztuczne, a które jest do niego najbardziej zbliżone. Specjaliści zalecają by starać się montować oświetlenie mieszane, czyli takie, które umiejscowione jest na suficie. Kolejna rada, którą powinniśmy wziąć sobie do serca mówi, by zbytnio nie męczyć naszych oczu. Nie można dopuszczać do sytuacji, gdy odczuwamy uczucie piasku pod powiekami, gdy czujemy swędzenie lub nasze oczy są nienaturalnie zaczerwienione. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji konieczny jest odpoczynek oraz relaks w postaci okładu na oczy zrobionego z torebek zaparzonej kawy lub herbaty.

Ostatnią cenną wskazówka, która pozwoli nam utrzymać nasz wzrok w dobrej formie dotyczy dokonywania regularnych badań.

Średnio co dwa lata koniecznie trzeba odwiedzać gabinet okulistyczny by sprawdzić czy wszystko jest w należytym porządku. Wizyty nie należy odkładać nawet wtedy, gdy uważamy, że nie potrzebujemy zaczerpnięcia opinii specjalisty. Bardzo często dzieje się tak, że taka wizyta potrafi wykryć pierwsze symptomy problemów, co jest pomocne w ich szybkim i skutecznym wyeliminowaniu.

Więcej informacji na temat dbania o oczy i wzrok znajdziesz na : http://www.luteina.org

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *