O czym świadczy ból brzucha?

Filed in Zdrowie by on 13 stycznia 2013 0 Comments

Ból brzucha z pewnością już kiedyś towarzyszył każdemu z nas, a jego przyczyny mogą być różnorodne. Zlokalizowany jest przede wszystkim w obrębie całej jamy brzusznej. Najczęściej ból brzucha ma charakter przewlekły i niegroźny dla zdrowia, ale także może być ostry i stanowić zagrożenie dla życia. Nierzadko również świadczy o rozwijającym się nowotworze narządów jamy brzusznej. Głównym winowajcą jest spożycie nadmiernej ilości pokarmów lub nieświeżego jedzenia, przesadzenie z alkoholem bądź wzięcie zbyt wielkiej dawki leków dostępnych bez recepty w aptece, a także może mieć podłoże psychiczne i wywołany jest często stresem. Jednakże zdarza się również i tak, że ból brzucha przeważnie spowodowany jest różnymi schorzeniami narządów, znajdujących się w jamie brzusznej lub w pobliżu niej. Niekiedy konieczna staje się nawet interwencja chirurga. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, jakiego ból brzucha jest rodzaju, aby skutecznie zareagować na pierwsze sygnały poważnego stanu zapalnego rozwijającego się w granicach jamy brzusznej i rozpocząć właściwe leczenie.

Sprawdź, gdzie dokładnie boli

Należy ból brzucha przede wszystkim konkretnie umiejscowić, aby postawić trafną diagnozę i go zwalczyć, a także zwrócić uwagę na siłę jego natężenia. Warto również zwrócić uwagę, czy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości w postaci biegunki, wzdęć, nudności i wymiotów. Dla przykładu gdy ból brzucha jest odczuwany powyżej wysokości pępka w nadbrzuszu, szczególnie w jego środkowej partii, oraz pojawiają się objawy typu gorączka, rozwolnienie, mdłości, a nawet skłonności do wymiotów, to najprawdopodobniej przyczyną jest niegroźna grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. Czasami przy tej pierwszej pojawiają się również symptomy typowego przeziębienia takie jak nieżyt nosa i kaszel. Natomiast ból brzucha umiejscowiony w górnym odcinku jamy brzusznej po prawej stronie z towarzyszącym mu tzw. „uczuciem przepełnienia”, charakteryzujący się nie silną, lecz męczącą bolesnością, jasno wskazuje na problemy zdrowotne związane z wątrobą bądź kamicą żółciową.

Lokalizacja bólu brzucha a choroby jamy brzusznej

Przyczyną dolegliwości wątrobowych jest zazwyczaj nieodpowiednia, ciężkostrawna dieta, którą trudno strawić dla układu pokarmowego. Tego typu ból brzucha pojawiający się w obrębie jamy brzusznej uwidacznia się najczęściej po posiłku. Jednak niepokojące powinny być inne symptomy, czyli utrata wagi pomimo niewprowadzenia żadnej diety, zauważalne zażółcenie skóry oraz ciągłe przemęczenie, które mogą świadczyć o tworzących się złogach kamieni w pęcherzyku żółciowym. Przeważnie większość osób odczuwa bolesność w środkowej części jamy brzusznej lub trochę poniżej. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: przewlekły i długo trwający lub tzw. kolkowy, występujący co jakiś czas, szczególnie w określonych momentach. Ponadto można mieć wrażenie tzw. „przelewania się” w żołądku, poczucie dyskomfortu czy uciążliwe wzdęcia oraz naprzemiennie zaparcia i biegunka. Dotyczą one najczęściej problemu zdrowotnego dotyczącego jelita grubego, zwanego medycznie zespołem jelita drażliwego. Natomiast dolegliwości ze strony jelita cienkiego objawiają się na ogół bólem zlokalizowanym wokół pępka i niżej, pod żołądkiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *