Szkodliwa mitologizacja zaburzeń psychicznych

Filed in Zdrowie by on 13 marca 2018 0 Comments

W ostatnich latach zrobiono wiele, aby w końcu zaczęto mówić o chorobach psychicznych jak o normalnych schorzeniach. Wydaje się jednak, że zaburzenia takie jak depresja, schizofrenia czy CHAD nadal są mocno niezrozumiane, przez co psychoterapeuta ma mocno utrudnioną pracę.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Niewątpliwie, symptomem niepoważnego traktowania chorób psychicznych przez społeczeństwo jest status zawodu psychoterapeuty w Polsce. Obecnie, jest to tak zwany zawód uwolniony, co e facto oznacza, że właściwie każdy może otworzyć gabinet i przyjmować pacjentów. Nie dziwi więc wcale, że chorzy podchodzą do psychoterapeutów z dystansem i ograniczonym zaufaniem, a choroby psychiczne wciąż są mitologizowane.

Bez wątpienia, niepoważni psychoterapeuci, którzy nie są w swojej dziedzinie fachowcami krzywdzą psychoterapeutów poważnie traktujących swoją pracę. Przede wszystkim jednak krzywdzeni są pacjenci. Psychoterapeuta z prawdziwego zdarzenia pomaga pacjentowi wykorzystując naukową wiedzę psychologiczną nabytą w toku kilkuletnich studiów oraz kursów psychoterapeutycznych.

Warto zauważyć, ze istnieje kilka szkół psychoterapii ,a każda z nich traktuje pacjenta w nieco inny sposób. Wszystkie szkoły mają swoich gorących zwolenników jak i przeciwników. Wydaje się ,ze o wyborze rodzaju psychoterapii powinien decydować przede wszystkim typ choroby oraz pacjenta. Jest wiele chorób natury psychicznej, o chorobie dwubiegunowej zwanej CHAD przeczytasz TUTAJ. Choroba ta przez wiele lat nie jest diagnozowana gdyż pacjenci zwlekają z pójściem z problemem do specjalisty tłumacząc zmienne nastroje przemęczeniem lub kiepskim nastrojem lub depresją spowodowaną najczęściej przykrymi doświadczeniami.

Skuteczność psychoterapii

Od lat toczą się dyskusje na temat tego, czy działania psychoterapeuty są zwykle skuteczne czy też nie. Problem tkwi w tym, iż bardzo trudno ocenić realny wpływ, jaki na pacjenta ma psychoterapeuta. Rzecz w tym, iż na poprawę stanu zdrowotnego jak i na jego pogorszenia wpływ mogą mieć rozmaite czynniki. Często trudno oddzielić je od działań psychoterapeuty.

Nie ma jednak wątpliwości, że generalnie pacjenci, którzy podejmują psychoterapię, radzą sobie z problemami szybciej i skuteczniej od tych, którzy nie korzystają z pomocy specjalistów.

Warto też zauważyć, że w przypadku niektórych zaburzeń psychoterapeuta jest skuteczniejszy, a z innymi radzi sobie gorzej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *