Kot ze schroniska – dorosły czy kocię?

Filed in Zwierzęta by on 14 czerwca 2017 0 Comments

Wiele osób chcących mieć w domu zwierzę rozważa adopcję kota ze schroniska. Rozwiązanie to jest dziś bardzo popularne i wielu przyszłych właścicieli zwierząt woli zdecydować się na danie nowego, lepszego domu zwierzakom potrzebującym aniżeli na kupno młodego zwierzęcia z hodowli. Warto jednak przed podjęciem decyzji zastanowić się, jaki konkretnie kot będzie najlepiej czuł się w naszym domu.

Oczywiście, adopcja kota ze schroniska powinna być podyktowana naszymi indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami. Jeśli chcemy adoptować kota młodego, zdrowego – mamy do tego prawo. Jest to jednak decyzja na tyle odpowiedzialna, że musimy mieć świadomość, że powinniśmy zwrócić uwagę również na zwierzęce potrzeby. Zastanówmy się więc, czy lepiej adoptować kota dorosłego, czy kocię.

Kocięta – najlepiej… w parach!

kot ze schroniskaKocięta bardzo często mają dziwne pomysły, zwłaszcza gdy są jedynymi zwierzakami w domu. W przypadku, gdy rozpatrujemy adopcję kota ze schroniska i chcemy koniecznie młodego, nawet kilkutygodniowego kociaka, powinniśmy mieć na uwadze również jego dobro. Co to oznacza? Najlepiej będzie w takiej sytuacji wybrać np. dwa młode kociaki, które już się znają i chętnie ze sobą przybywają. To sprawi, że zniszczenia w domu związane z harcami kociąt będą o wiele mniejsze, bo maluchy zajmą się sobą.

Dorosły kot – znany charakter

Adopcja dorosłego kota jest w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem zarówno dla zwierzaka, jak również i przyszłych jego opiekunów. Dzieje się tak dlatego, że dorosłe koty zazwyczaj mają już określony charakter, dzięki czemu możemy dokładniej dopasować kota do warunków, które mu oferujemy. Co więcej, adopcja kota ze schroniska w wieku dorosłym to zwykle również brak obowiązku sterylizowania go, bo kot jest zwyczajnie po zabiegu. Dzięki temu zyskujemy pełnoprawnego członka rodziny, który jest zdrowy i którego usposobienie do pewnego stopnia jesteśmy w stanie przewidzieć.

Nie tylko wiek

Na koniec warto pamiętać, że ważny jest nie tylko wiek kota, ale również jego charakter. Aby adopcja kota ze schroniska nie zakończyła się powrotem mruczka za kratki – co często wywołuje u kotów ogromny stres i traumę – musimy pamiętać o tym, jakie warunki jesteśmy w stanie kotu zaproponować, jakiego kota poszukujemy oraz jaki charakter nie będzie nam odpowiadał. Wybór lękliwego, zestresowanego kota do domu z małymi dziećmi będzie tragicznym pomysłem, nawet jeśli ten kot będzie najpiękniejszy pod słońcem. Spojrzenie na charakter kota w odniesieniu do naszych potrzeb jest podstawą udanej adopcji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *