Obroża dla psa – nie lada wybór

Filed in Zwierzęta by on 26 października 2016 0 Comments

Każdy właściciel psa choć raz był w sklepie zoologicznym, w związku z czym z pewnością widział, jak duży jest wybór rozmaitych akcesoriów w takim miejscu. To powinno również uświadomić każdemu, kto opiekuje się czworonogiem, że prawidłowy wybór nawet najprostszych akcesoriów może być bardziej skomplikowany niż ten, którego dotychczas dokonywano.

Przede wszystkim obroża dla psa to tylko pewien rodzaj produkty, a nie coś, co ostatecznie oznacza jego formę. Z tego powodu, zanim wybierzemy to akcesorium spacerowe dla naszego czworonoga, musimy zastanowić się, jakie ma on potrzeby, w jakim jest wielu oraz co go cechuje na spacerach. To pozwoli idealnie dobrać produkt do potrzeb.

Jaki materiał obroży dla psa?

Idealna obroża dla psa to taka, która jest dla niego wygodna, a jednocześnie bezpieczna. W przypadku psów krótkowłosych sprawdzą się właściwie wszystkie materiały dostępne na rynku. Obroże z klasycznej taśmy są najtańsze i najprostsze; czasem zdobione bywają bawełnianymi, kolorowymi taśmami z nadrukami. Obroża dla psa ze skóry powinna być wewnątrz podszyta miękkim materiałem, bo na początkowym etapie noszenia może obcierać. Obroże dla psów długowłosych oraz psów, które nie mają podszerstka, a więc tam, gdzie skóra jest podatna na otarcia, muszą być wykonane z miękkich materiałów. Świetnie sprawdzi się m.in. atłas oraz satyna, ale dobry jest też polar czy filc.

Właściwy model obroży

Istotne jest, aby dobrze wybrać obroże dla psa pod względem modelu. Najprostsze w zapinaniu są te na zatrzask, jednak w przypadku psów silnych czy ciągnących lepiej wybrać zapinanie na klamrę (jak w paskach) albo zatrzask metalowy. Jeśli nasz pies lubi uciekać, to lepiej zainwestować w obrożę w modelu półzaciskowym albo zaciskowym – choć tę drugą lepiej jest stosować jako obrożę tzw. awaryjną, np. w przypadku, gdy pies jest bardzo przestraszony wszystkim, co dzieje się dookoła. Obroże łańcuszkowe ze zgrzewanymi ogniwami sprawdzą się u psów wszystkich ras, o ile nie zakładamy ich psu zimą – mogą powodować nie tylko dyskomfort, ale i odmrożenia w miejscu styczności ze skórą.

Co ze sprzętem treningowym?

Nie każda obroża dla psa nadaje się do zakładania psu jako jedynego akcesorium spacerowego. Przykładowo, obroża dla psa z urządzeniem elektrycznym czy kolczatka powinna być stosowana zawsze w porozumieniu z trenerem, a także nigdy jako jedyna obroża spacerowa. Warto również wiedzieć, że popularny i stawiany w opozycji do kolczatki kantarek nie jest obrożą i nie należy wyprowadzać jedynie na nim psa, bo może to prowadzić do poważnych problemów z kręgami szyjnymi, a także kłopotów behawioralnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *