Jak wybrać karmę dla kota?

Filed in Zwierzęta by on 21 marca 2015 5 komentarzy

Generalnie rzecz biorąc wybór karm dla kotów na rynku zoologicznym jest ogromny, zwłaszcza z uwagi na to, że sklepy internetowe dysponują bardzo szeroką ofertą i sprowadzają pokarmy również z innych krańców świata. Jednocześnie jednak nie oznacza to, że każda karma będzie odpowiednia dla naszego puchatego domownika – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czego potrzebuje ich kot. Niestety w przypadku tego zwierzaka niedostosowanie żywienia na dłuższą metę może owocować rozmaitymi schorzeniami.

Wyłącznie karmy mięsne

Na początek trzeba pamiętać, że koty są bezwzględnymi mięsożercami. W odróżnieniu od psów, które dość dobrze radzą sobie z trawieniem elementów roślinnych w karmie, koty nie są w stanie ich strawić w taki sposób, aby otrzymać jakieś korzystne składniki odżywcze. To sprawia, że odpowiednie karmy dla kotów powinny przede wszystkim mieć bardzo bogaty w mięso skład. Generalnie warto odpuścić sobie karmy, które możemy kupić w marketach, jako że mogą one smakować kotu, ale to nie znaczy, że będą dla niego odpowiednie; dzieci również lubią hamburgery, ale nie znaczy to, że powinny je jeść codziennie. Pierwszą więc rzeczą, na jaką właściciel kota powinien zwrócić uwagę, jest odpowiednia ilość białka oraz pochodzenie tego białka – zdecydowanie zwierzęce, nie zaś roślinne.

Kocie potrzeby

karmy dla kotów

Mokra karma dla kota Gourmet Perle

Drugą sprawą jest pamiętanie o tym, że koty mają swoje specjalne potrzeby i karmy dla psów ich nie zaspokoją. Wiele osób trzymających na wsi koty i psy decyduje się na karmienie kota karmą dla psa, a potem dziwi się, że kot poluje na gryzonie czy ptaki – on po prostu instynktownie wybiera taki sposób żywienia, który jest dla niego dobry. Kot w domu nie może tego zrobić, dlatego dobrze jest zapewniać mu karmę dla kota, która zawiera taurynę, bardzo istotny w kocim organizmie składnik odpowiedzialny za wiele procesów, a przyswajanych głównie z pożywieniem.

Mokre karmy dla kotów

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w mokre karmy dla kotów, które zdecydowanie zawierają więcej mięsa niż ich suche odpowiedniki, a także są lepiej trawione przez koty. Wiele osób decyduje się na dodatek surowego mięsa do diety – jest to dobry pomysł, a nawet istnieje cały nurt żywienia oparty na podawaniu surowego mięsa, dodatków i suplementów. Sucha karma powinna być dodatkiem, dzięki którym kot może oczyszczać sobie zęby z kamienia. Istotne jest również, aby karmy dla kotów nie stały cały czas w misce – powinny być podawane o określonych godzinach. Pozwala to na zachowanie regularności działania układu pokarmowego kota, jak również zapobiega zjadaniu przez niego lekko nadpsutego pokarmu w momencie, gdy nie jest to jeszcze widoczne dla ludzkiego oka.

Comments (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Artur pisze:

  A słyszeliście może o karmach Oven Baked Tradition?

  Stosuje je już od dłuższego czasu i jestem naprawdę zadowolony.

  Pozdrawiam

 2. Filip pisze:

  Tak! Karmy OBT są doskonałe. Ja również je stosuje i jestem bardzo zadowolony.

 3. Dawid pisze:

  Karmy Oven Baked Tradiion są jedyne w swoim rodzaju. Polecam wszystkim.

 4. Anka pisze:

  Karmy Oven Baked Tradition nie są bardzo znane w naszym kraju, ja jednak szybko się do nich przekonałam. Mój kotek ją uwielbia.

 5. Dariusz pisze:

  Dobrymi karmami są również mokre karmy marki Naturest.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *