Jak zapobiegać niszczeniu mebli przez kota?

Filed in Dom, Zwierzęta by on 28 kwietnia 2016 0 Comments

Często biorąc zwierzę pod swój dach zapominamy o tym, że ma ono konkretne potrzeby, które my powinniśmy zaspokajać. Niestety, zamiast tego oczekujemy, że zwierzę będzie grzeczne i nie zniszczy praktycznie nic w całym domu. A tymczasem okazuje się, że kot nie tylko nie chce być posłuszny, ale również niszczy meble. Na szczęście da się temu zapobiegać. Wśród wszystkich rzeczy, na które skarżą się właściciele kotów, niszczenie mebli poprzez ich usilne drapanie jest zazwyczaj na pierwszym miejscu. Praktycznie każdy kot odczuwa potrzebę drapania w rozmaite powierzchnie, dlatego też należy zapewnić mu odpowiedni dla jego rozmiarów i potrzeb drapak Trixie, aby móc zapobiegać zniszczeniom ulubionej kanapy czy cennego stołu.

Drapak zamiast mebli

zabawa-z-kotemZamiast walczyć z tym, że kot drapie meble – a będzie to robił praktycznie zawsze, bo taka jest jego natura – o wiele lepiej jest postawić na rozwiązania pozwalające kotu na spełnianie tej potrzeby przy jednoczesnej ochronie mebli. Do wyboru mamy choćby praktyczne, stojące drapaki Trixie, które różnią się rozmiarami, rozbudowaniem i kształtem. Wśród nich bez problemu znajdzie się coś zarówno dla kota, który potrzebuje jedynie miejsca do drapania, jak i dla takiego, który chce na drapaku również odpocząć. Zazwyczaj drapaki pokryte są wytrzymałą tkaniną czy sizalem, dzięki czemu dobrze spełniają swoją rolę, jednocześnie długo wytrzymując bez konieczności ich wymiany.

Wersje alternatywne

Czasami bywa tak, że kot po prostu upatrzy sobie jedno miejsce, które jest idealne do drapania – i często jest to np. wyłożona drewnem ściana w domu. W takim przypadku zwykły drapak Trixie może sobie nie poradzić, zwłaszcza że kot niechętnie będzie zmieniał miejsce swojego relaksu. Z tego powodu lepiej jest skorzystać z alternatywnego rozwiązania, którym jest specjalna, pokryta zachęcającym do drapania materiałem deseczka. Taki niewielki, płaski drapak można po prostu przytwierdzić do ściany w miejscu, które kot najbardziej niszczy. Pozwoli to kotu spełniać swoje zachcianki, a nam – ochronić meble.

Dodatkowe akcesoria

Prócz samych drapaków Trixie dobrze jest mieć również odpowiednie akcesoria, które zachęcą kota do drapania. Sprawdzi się w tym przypadku kocimiętka w sprayu albo z kroplomierzem, dzięki której będziemy w stanie nasączyć drapak zachęcającą substancją. Większość kotów silnie reaguje na kocimiętkę, dlatego jest to dobry sposób do przekonania ich do nowego drapaka. Jednocześnie w miejscu, do którego kot przywykł, można użyć specjalnego odstraszacza w sprayu – jest on niegroźny dla kociego zdrowia, ale zniechęca kota do korzystania z danego miejsca. Należy tylko uważać, aby nie przesadzić i nie wywołać u kota frustracji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *